خیلی از دوستانم و حتی دانشجوهام از من می‌پرسن چه جوری تدریس درسی مثل ریاضی مهندسی رو شروع کنم؟ از کجا شاگرد پیدا کنم؟ اگه شاگرد اضافه داشتی منو معرفی کن و از این قبیل حرفها.

یک بیزینس تمام عیار!

راستش تدریس ریاضی مهندسی یا هر درس دیگه ای (چه خصوصی و چه توی دانشگاه) یک بیزینس هست. همونطور که توی بیزینس اگه تخصص نداشته باشی کسب و کارت نابود میشه، تدریس هم از این قضیه مستثنی نیست. اول باید توی تدریس کردن تخصص پیدا کنی بعدش دنبال شاگرد باشی یا اینکه بری دنبال دانشگاه وگرنه شاگردهات رو از دست میدی و دانشگاهی هم که توش تدریس می‌کنی ترم بعد بهت واحد نمیده. توی مقیاس کوچکتر، اگه از مدارس غیرانتفاعی هم کار رو شروع کنی باز هم همینه و ترم بعدش عذرت رو میخوان. مدارس دولتی هم که کلاس‌هاشون رو به دبیرهای آموزش و پرورش میدن، اگه بر فرض مثال دبیر از بیرون هم بگیرن با حقوق یک عمرت از مدرسه دولتی نمیتونی حتی یه خونه توی تهران بخری.

وقتی اولش کار خودت رو خراب کنی، حتی به وسط هم نمیرسی. هر بیزینسی که فکرشو بکنی همینه. اگه یه سوپرمارکت بهت جنس بد بده یا با مشتریهاش خوب رفتار نکنه و نزدیکش یه سوپری دیگه باشه، قطعاً چند ماه دیگه باید جمع کنه بره. به خاطر همینه وقتی چند تا سوپری نزدیک هم باشن، فروشنده‌هاشون تبدیل میشن به مثال اخلاق توی محل و سرشون تبدیل به مکان قسم خوردن بقیه میشه. یه چهار راهی ۱۰۰ متر پایینتر از خونه ما هست که توی ۳ تا از ۴ گوشه‌اش سوپری داره. من هر موقع میخوام خرید کنم نوبتی از اون ۳ تا سوپری خرید میکنم، از بس خوش‌برخوردن و احساس میکنم دوست قدیمی من هستن!

پس برای هر کاری از جمله تدریس (مخصوصاً به صورت خصوصی) باید تخصص داشته باشید. حالا این تخصص فقط تسلط روی درسی که یاد میدید نیست ولی مهمترینش همین تسلط روی درسی هست که برای آموزشش بهتون زنگ زدن. اگه دانشجویی از شما یه سوال درسی بکنه و شما بلد نباشید، دیگه «بِرَند» و اسمتون توی تدریس خصوصی میفته توی سرازیری و برگردوندنش کار به مراتب سختتریه تا اینکه اولش وقت بزاری و به درسی که میخوای تدریس کنی تسلط پیدا کنی. فکر هم نکنید که توی این مواقع چه جوری دانشجو رو بپیچونم که نفهمه من بلد نیستم، اونا اگه حتی هیچی از درس رو نفهمن،‌ مطمئن باشید پیچوندنتون و بلد نبودنتون رو متوجه میشن. بهتون قول میدم. حتی جواب دادن به سوالات غیر درسی و رفتار محترمانه با دانشجو هم اهمیت زیادی داره.

یک مثال واقعی

مدرسی که اطلاعات عمومی بالایی داره موفق‌تر از مدرسی هست که فقط همون مطالبی که به همه درس میده رو بلده. دوران دانشجویی خودم یعنی اوایل شروع به تدریس خصوصی، یه شاگرد خصوصی داشتم نزدیک میدان آرژانتین. ترم اول لیسانس بود و من بهش ریاضی۱ درس میدادم. وسط کلاس موقع استراحت‌های چند دقیقه‌ای ازم راجع به آینده شغلی و نحوه درس خوندن و چیزهای دیگه سوال میکرد و من هم با حوصله تا جایی که بلد بودم راهنماییش میکردم. یه بار زنگ زد تلفنی یه سوال راجع به ادبیات از من پرسید. شانس آوردم یادم بود و جواب سوالش رو دادم، دفعه بعد که رفتم خونشون پدرش یه هدیه بهم داد و از اون به بعد تمام ریاضی‌ها و دروس استاتیک و مقاومت مصالح رو با من خصوصی کلاس گرفت.

مطمئن بودم نحوه برخورد من خیلی تأثیر میذاره روی ذهنیت دانشجوها و فقط تسلط روی تدریس نیست که بعدها با دیدن همکارای دیگه‌م توی صنف تدریس خصوصی، باور من اثبات شد چون خیلی‌ها که رفتار محترمانه‌ای با دانشجوها نداشتن و اکثراً بی‌حوصله تدریس میکردن بعدها به دلیل نبود شاگرد کافی، این کار رو رها کردن و اکثراً به کارمندی رو آوردن.

پس قبل از پیدا کردن شاگرد باید خودتون رو برای تدریس آماده کنید و اولاً درسی که میخواید تدریس کنید رو چند بار مرور کنید و اگه مثل فیزیک و ریاضی مسائل حل کردنی داره چند تا مثال برای خودتون حل کنید، ثانیاً اطلاعات عمومی خودتون رو با خوندن کتابهای غیر درسی افزایش بدید. البته الان میتونید از اینترنت و البته منابع مطمئن، اطلاعات خودتون رو افزایش بدید. سایت ویکی‌پدیا میتونه مرجع خوبی  باشه. اگه بتونید با سرعت قابل قبول، متن‌های انگلیسی بخونید، میتونید از سایتهای خبری خارجی یا سایت‌های آموزشی یا اطلاعات عمومی که به زبان انگلیسی هستن کمک بگیرید که هم زبانتون تقویت میشه و هم اطلاعاتتون بالاتر میره.

همینطور احترام به شاگرد رو فراموش نکنید و مثال سوپرمارکت‌ها رو در نظر داشته باشید. بعداً توی یه مقاله براتون نحوه شاگرد پیداکردن و حفظ کردن شاگردها رو آموزش میدم پس شاگرد به میزان زیاد هست و مدرسین دیگه رقیب شما نیستن ولی اگه شاگرد از شما راضی نباشه همین مدرس‌ها میشن جایگزین شما. شماره‌شون هم که توی اینترنت هست پس باید مشتری‌مداری (حتی به نظر من مشتری‌نوازی) کنید تا شاگردهاتون رو نگه دارید.

همواره پیروز و سربلند باشید

یارمحمدی

امین یارمحمدیAuthor posts

من امین یارمحمدی، فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران و رتبه ۷۵ کنکور، جزو معدودی از هم‌دوره‌های خود هستم که برای ادامه تحصیل یا کار مهاجرت نکرده‌ام و تنها دلیل این موضوع، علاقه به آموزش ریاضیات به دانشجویان است. به مدت ۱۴ سال از دوران دانشجویی و حتی در حین دوره سربازی (عصرها بعد از پادگان) تاکنون همواره به امر آموزش اشتغال داشته‌ام و این سایت را برای گسترش آموزش به تعداد بیشتری از دانشجویان حتی در دورترین نقاط ایران ایجاد کرده‌ام.

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها