ریاضی دانشگاهی

ریاضی دانشگاهی را برای پاس شدن بخوانم یا برای تسلط بر آن؟

شاید جواب این سوال رو در مقاله «ریاضیات دانشگاهی که الان تو دانشگاه میخونم بعداً به دردم میخوره؟»پیدا کرده باشید. ولی ممکنه جواب این سوال با پاسخ اون سوال کمی براتون تنافر داشته باشه. مخصوصاْ اینکه ریاضی دانشگاهی یک مبحث خاصی هست!

صرفاً پاس کردن یه درس میتونه از مسیرهایی باشه که شما نیازی به یادگیری کامل اون نداشته باشید. ولی وقتی شما مدرک تحصیلیتون رو می‌گیرید از شما انتظار میره اون درس رو بلد باشید،.حتی دروس عمومی.

حتی تسلط بر دروس عمومی میتونه به اندازه تسلط بر دروس تخصصی در آینده کاری،.تحصیلی و شخصی شما تأثیرگذار باشه. مثلاً اگه درس ادبیات فارسی رو خوب یاد گرفته باشید مطمئناً به شما در آینده کمک زیادی میکنه تا در نوشتار قوی‌تر ظاهر بشید. یک انسان موفق کسی هست که در کنار علم تخصصی خودش،.نویسنده خوبی هم باشه.

شما اگه علم خودتون رو به رشته تحریر در بیارید میتونید انسان موفق‌تری بشید. بقیه رو در علم خودتون شریک کنید. و حتی با نوشتن یک کتاب، اعتبار زیادی کسب کنید. دروس اعتقادی هم به همین نحو. داشتن اطلاعات زیاد در زمینه‌های مذهبی و سیاسی (نه لزوماً اعتقاد داشتن به اونها) میتونه اعتبار زیادی برای شما ایجاد کنه. مطمئناً شما هم برای افرادی که علاوه بر داشتن تخصص زیاد در یک زمینه علمی،.اطلاعات عمومی و مذهبی و سیاسی بالایی دارن احترام قائلید. این افراد معمولاً کم‌حرف هستن ولی وقتی حرفی میزنن به یاد همه میمونه چون تحلیل‌های درستی ارائه میکنن.

مضاف بر اینکه داشتن اطلاعات بالا.در زمینه‌های سیاسی میتونه روی زندگی شما تأثیر مستقیم بذاره. کم نبودن افرادی که با تحلیل سیاسی نامناسب از شرایط،.موجب شدن که به زندان بیفتن یا حتی اعدام بشن.

سکوی پرتاب درست کنید…

تسلط بر دروس دانشگاهی (مخصوصاْ ریاضی دانشگاهی) میتونه سکوی پرتاب شما در زمینه شغلی شما باشه. تدریس خصوصی،.یکی از مشاغل دانشجویی محبوب هست که با وجود اینکه زمان زیادی از شما نمیگیره. ولی میتونه درآمد خوبی براتون کسب کنه. شما اگه دروسی که توی دانشگاه میخونید رو خوب بلد باشید. (و فقط پاس نکرده باشید!) میتونید با یه مقدار مطالعه بیشتر و در صورت نیاز با حل مسائل بیشتر،.همون درس رو به افرادی که بلد نیستن تدریس کنید و پول خوبی بگیرید.

من در طول دوره دانشجویی علاوه بر اینکه خودم درس میخوندم،.دروس ترمهای قبل مخصوصا ریاضی دانشگاهی رو به صورت خصوصی و نیمه خصوصی به دانشجوهای دیگه درس میدادم. اون موقع سالیانه میلیونها تومن درآمد داشتم که عدد بزرگی نسبت به اون موقع بود،.به طوری که با پول تدریس خصوصی ریاضی دانشگاهی یه پژو ۴۰۵ خریده بودم. که برای یک دانشجو در دهه ۸۰ خیلی عالی بود.

هدف…

ریاضی دانشگاهی رو که آموزش میدم دانشجوهای زیادی رو میبینم.که فقط یک هدف شغلی خاصی دارن.و اعتراض دارن درس ریاضی  به دردم نمیخوره. اولاً شما اگه به مدرک دانشگاهی رشته‌ای که دارید تحصیل می‌کنید نیاز دارید،.ممکنه در آینده برای پیشرفت در اون شغل به هر کدوم از دروس نیاز پیدا کنید. چون هیچ درسی رو بیهوده  (مخصوصاْ ریاضی دانشگاهی) توی سیلابس دروس دانشگاهی شما قرار نمیدن.

ثانیاً برای پیشرفت در شغل خودتون به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و حتی دکترا نیاز پیدا خواهید کرد. حتی اگه اون درس مورد نظرتون توی منابع کنکور تحصیلات تکمیلی نباشه (که حتی موقع کنکور شما ممکنه اضافه بشه). مطمئناً با تسلط بر تمامی دروس میتونید آینده تحصیلی و شغلی بهتری داشته باشید. و درسی که فکر نمیکردید به دردتون بخوره، روزی آنچنان به کار شما بیاد که حتی تصورش هم الان براتون ممکن نباشه.

ثالثاً همونطور که توضیح دادم با تدریس خصوصی همون درس میتونید برای خودتون درآمد جانبی خوبی کسب کنید. ممکنه بپرسید کی برای این درس کلاس خصوصی میگیره؟ جواب اینه که خیلی‌ها! من برای تمام دروس تخصصی رشته مکانیک کلاس خصوصی برگزار کردم. شاگرد همیشه هست و دنبال استاد خصوصی، کافیه کاری کنید شما رو پیدا کنن که برای این کار کافیه بازاریابیش رو بلد باشید.

استاد آینده…

حتی تدریس در دانشگاه هم اگه جزو برنامه‌های احتمالی شما باشه نیاز به تسلط بر تمام دروس داره تا اگه درسی بدون استاد مونده شما بردارید و تدریس کنید. مضاف بر اینکه در کارهای تحقیقاتی برای پژوهش در هر زمینه‌ای نیاز به داشتن اطلاعات در زمینه‌های دیگه هست. و در هر علمی، تمام زمینه‌ها کم یا زیاد به هم وابسته‌اند. حتی برای اطمینان از عدم وابستگی دو زمینه باید بر هر دو زمینه تسلط داشته باشید.

پس اگه به آینده شغلی خودتون علاقه‌مند هستین بهتره فکر پاس کردن بدون تسلط بر دروس رو از ذهن خودتون پاک کنید. و تمامی دروس رو از اول ترم مطالعه کنید. برای برنامه‌ریزی جهت مطالعه مداوم هم میتونید از مقاله «غلبه بر تنبلی» کمک بگیرید.

شاد و سرفراز باشید و به هر چی دوست دارید برسید

یارمحمدی

 

امین یارمحمدیAuthor posts

من امین یارمحمدی، فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران و رتبه ۷۵ کنکور، جزو معدودی از هم‌دوره‌های خود هستم که برای ادامه تحصیل یا کار مهاجرت نکرده‌ام و تنها دلیل این موضوع، علاقه به آموزش ریاضیات به دانشجویان است. به مدت ۱۴ سال از دوران دانشجویی و حتی در حین دوره سربازی (عصرها بعد از پادگان) تاکنون همواره به امر آموزش اشتغال داشته‌ام و این سایت را برای گسترش آموزش به تعداد بیشتری از دانشجویان حتی در دورترین نقاط ایران ایجاد کرده‌ام.

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها