در مقاله «قدم‌های اول برای شروع تدریس خصوصی» توضیح دادم که الان عصر مشتری‌مداری (و حتی مشتری‌نوازی) هست. پس اصولاً  رفتار مناسب با شاگردها در تدریس خصوصی یک ضرورته.

بازاریابی عصبی…

در «بازاریابی عصبی» این یک اصل پذیرفته شده هست که مشتری بیشتر از اینکه محصول یا خدمات رو بخره، فروشنده رو میخره! یعنی با وجود اینکه افراد دیگه‌ای هم همون خدمات رو ارائه میدن ولی خریدار ترجیح میده از اون فروشنده خرید کنه. شما به عنوان مدرس باید طوری رفتار کنید که شاگردتون ترجیح بده همیشه با شما کلاس بگیره. و دیگه دنبال مدرس جدید نباشه. کما اینکه مدرس‌های دیگه‌ای هم وجود دارن که پیدا کردنشون فقط یه سرچ گوگل لازم داره.

این رفتار، هم میتونه مربوط به نحوه و کیفیت تدریس خصوصی شما باشه (تسلط شما بر روی درس و همینطور توانایی بالای شما در انتقال مفاهیم) و هم میتونه راجع به رفتارتون با شاگرد باشه. میتونید طوری با دانشجو رفتار کنید که حتی زمانی که نیاز چندانی به مدرس خصوصی نداره، صرفاً برای ارتباط با شما هم که شده کلاس بگیره.

در تمام بیزینس‌ها این امر صادق هست، مثلاً چند وقت پیش من یه تصادفی کردم که مقصر بودم. با مراجعه به بیمه برای پرداخت خسارت طرف مقابل، مسئول بیمه که پدر یکی از دانشجوهای قبلیم بود منو شناخت و بعد از سلام و احوالپرسی به راننده خسارت دیده گفت که آقای یارمحمدی سرشون شلوغه و نیازی نیست اینجا بمونن، اجازه بدید من خودم کار شما رو شخصاً انجام بدم. کاری که قرار بود انجام بده جزو تعهدات بیمه بود و دیر یا زود بالاخره باید انجام میشد ولی این طرز رفتار به قدری برای من دلنشین بود که من از اون به بعد برای بیمه کردن هر چیزی به اونجا مراجعه میکنم و هیچوقت نمیگردم ببینم جایی بیمه ارزانتر هم هست یا نه. (که با توجه به رقابت بیمه‌ها قطعاً هست). شما هم میتونید طوری محترمانه با شاگردتون رفتار کنید که نه تنها خودش همیشه با شما کلاس بگیره، که برای دوستان و آشنایانش هم شما رو معرفی کنه.

تدریس خصوصی و حفظ حریم…

این رفتار خوب میتونه با شوخی‌های بجا هم تکمیل بشه. فقط مراقب باشید کار به جایی نرسه که شخصیت شما مخدوش بشه. مطمئن باشید در غیر اینصورت، این کار در نهایت به ضررتون تموم میشه. ممکنه اون لحظه رضایت و خنده شاگردتون رو ببینید ولی در نهایت به احتمال زیاد به قطع ارتباطتون ختم خواهد شد. مخصوصاً شوخی مدرس آقا با شاگرد خانم.

شاید از دست دادن یک یا دو شاگرد خللی در کار شما ایجاد نکنه. ولی اگه رفتار مناسبی نداشته باشید ممکنه نصف شاگردهاتون رو از دست بدید و این یعنی از بین رفتن کار شما و بازگشت به دوران کارمندی. در مقاله « تدریس خصوصی ریاضی و تبلیغات اینترنتی پر بازده» گفتم که باید در صفحه آگهی‌ برای تدریس خصوصی تون تا میتونید اطلاعات از خودتون بزارید تا شاگردتون با شما بیشتر آشنا بشه. و این یکی از رموز موفقیت در این کاره.

آنتراکت…

پس برای شوخی سر کلاس میتونید توی دقایق استراحت، از اتفاقات خنده‌داری که سر تدریس براتون افتاده بگید که شاگردتون با شما بیشتر آشنا بشه و احساس بهتری نسبت به شما داشته باشه. مثلاً من وقتی برای تدریس خصوصی ریاضیات دانشگاهی (مثلاً معادلات دیفرانسیل) به منزل کسی مراجعه میکنم، توی دقایق استراحت از اتفاقاتی که سر کلاس تدریس فیزیک یا تدریس دروس تخصصی مکانیک برای من یا شاگردم اتفاق افتاده میگم تا شاگردم اگه نمیدونه من اینها رو هم درس میدم متوجه بشه. و اگه نیاز داشت اونها رو هم با من کلاس بگیره یا به افرادی که اون درسها رو مشکل دارن معرفی کنه. تا الان شاگردهای خیلی زیادی رو از این طریق جمع کردم و این رَویه رو ادامه خواهم داد. ولی حواستون باشه فقط مطالب جالب و حتی‌الامکان خنده‌دار رو تعریف کنید. و صرفاً تبلیغ خودتون میتونه خسته‌کننده و یا حتی آزاردهنده باشه.

و نکته آخر…

یه نکته رو هم آخر کار اضافه کنم چون خیلی مهمه: آقایونی که تدریس میکنید، ممکنه دوست داشته باشید با شاگردهای دخترتون (مخصوصاً اونایی که توی خونه خیلی راحت لباس میپوشن) صمیمی‌تر و راحتتر باشید. ولی خواهش میکنم و خواهش میکنم و خواهش میکنم این کار رو نکنید. و به خاطر خودتون و بقیه مدرس‌ها هم که شده خودتون رو کنترل کنید. توی این سالها کم آبروی مدرسها نرفته. کم نبودن شاگردهای خانم که بهم گفتن فلانی اومد و فلان حرف رو زد به همین خاطر باید یکی توی خونه باشه موقع تدریس. کم نبودن شاگردهایی که خودشون قربانی نبودن ولی دوستاشون بهشون این موضوعات رو تعریف کردن. و اونا هم به ما گفتن. اگه بدونید که اولین قربانی این رفتارها خودتون هستید هیچوقت این‌کار رو نمیکنید. مطمئن باشید این دست حرفهاتون منتقل میشه به بقیه. مطمئن باشید دیگه باهاتون کلاس نمیگیرن حتی اگه در ظاهر همون لحظه بخندن و خوششون بیاد. مطمئن باشید دِینِ بقیه همکاران که با این رفتار شما آبروی اونا هم زیر سوال رفته تا ابد گردنتون میمونه. و در نهایت به این موضوع فکر کنید، اگه خواهرتون، همسرتون، دخترتون یا حتی مادرتون با یکی کلاس خصوصی بگیره، دوست دارید مدرس چه جوری باهاشون رفتار کنه؟

موفق و پیروز باشید

یارمحمدی

امین یارمحمدیAuthor posts

من امین یارمحمدی، فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران و رتبه ۷۵ کنکور، جزو معدودی از هم‌دوره‌های خود هستم که برای ادامه تحصیل یا کار مهاجرت نکرده‌ام و تنها دلیل این موضوع، علاقه به آموزش ریاضیات به دانشجویان است. به مدت ۱۴ سال از دوران دانشجویی و حتی در حین دوره سربازی (عصرها بعد از پادگان) تاکنون همواره به امر آموزش اشتغال داشته‌ام و این سایت را برای گسترش آموزش به تعداد بیشتری از دانشجویان حتی در دورترین نقاط ایران ایجاد کرده‌ام.

guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها