خُب، همونطور که توی مقاله قبلیم توی سایت مسیرفردا قول داده بودم، میخوام نحوه شاگرد پیدا کردن برای تدریس خصوصی ریاضیات رو  براتون توضیح بدم.

اولاً برای این کار همونطور که توی مقاله قبلی گفتم باید آماده تدریس باشید. پس فرض رو بر این میگذارم که شما یک مدرس خوب هستید و فقط مشکل جذب دانشجو یا دانش‌آموز دارید. ثانیاً فرض رو بر این میگذارم که میتونید برای تدریس خصوصی ریاضیات و یا هر درس دیگه ای منزل شاگردهاتون برید.

اگه منزل رفتن رو حذف کنید نمیتونید زیاد توی این کار موفق بشید. هر کسی ممکنه دلیلی برای منزل نرفتن داشته باشه. یکی ممکنه مشکل خاصی داشته باشه و نتونه زیاد رفت‌وآمد کنه، یکی ممکنه یه خانم باشه که برای تدریس نخواد خونه شاگردها (مخصوصاً شاگردهای پسر) بره. یکی ممکنه فکر کنه در شأنش نیست بره این خونه و اون خونه!!!!. یکی هم ممکنه فکر کنه بهتره به جای وقت تلف کردن توی رفت‌وآمد، بهتره یه جایی بشینه و بقیه بیان پیشش. به نظر من توی تمام این حالت‌ها شما یه سری از درآمدهاتون رو حذف می‌کنید. ولی اگه نمی‌تونید، خب حداقل توی آموزشگاه تدریس کنید.

تبلیغ.. تبلیغ.. تبلیغ…

شاگرد پیدا کردن قبل از هر چیزی به تبلیغات شما بستگی داره. هر چی بیشتر تبلیغ کنید شاگرد بیشتری بهتون زنگ میزنه. ولی این به این معنی نیست که شما هر چقدر که بتونید توی یک رسانه هزینه کنید. ممکنه هزینه کردن زیاد توی یک رسانه، ضرر هم داشته باشه.

مثلاً شما برای تبلیغاتتون فقط اینترنت رو انتخاب می‌کنید. (که خیلی‌ها از روی تنبلی همین کار رو میکنن!) و شروع می‌کنید در سایت‌های تبلیغاتی متعدد آگهی میدین و بابت هر آگهی از چند ده هزار تومن تا چند صد هزار تومن پرداخت می‌کنید. و مجموعاً میلیونها تومن هزینه می‌کنید. چون وقتی کمتر هزینه کنید ممکنه اصلاً کسی زنگ نزنه یا اونایی که زنگ میزنن تبدیل به شاگرد نشن. پس فکر می‌کنید تبلیغاتتون کافی نبوده و همینطور تبلیغ اضافه می‌کنید.

تبلیغات هدفمند برای تدریس خصوصی ریاضیات…

بعدش اتفاقی که میفته اینه که شاگردهایی که از این طریق به شما زنگ میزنن به اون اندازه که انتظار دارین نخواهند بود. مثلاً ۲ میلیون تومن هزینه تبلیغ اینترنتی می‌کنید. ولی از شاگردهایی که از اون تبلیغات پیدا می‌کنید سرجمع ۴ میلیون تومن میگیرید. یعنی ۵۰٪ درآمد کلی شما به تبلیغات اختصاص پیدا کرده که درصد زیادیه. شاید شنیده باشید که درصد زیادی از درآمدتون رو صرف تبلیغات کنید. بله شاید اول کار نه تنها ۱۰۰٪ درآمد شاید حتی باید خارج از درآمدتون هم از یه منبع دیگه هزینه کنید و تبلیغات کنید. ولی این تبلیغات باید منجر به فروش بالایی بشه که بعداً چند برابر هزینه تبلیغاتتون برگرده توی جیبتون. نمیگم تبلیغ اینترنتی بَده، نه اتفاقاً خیلی هم خوبه ولی راه داره…

میشه با هزینه کمتر برای تدریس خصوصی ریاضیات و یا هر درس دیگه تبلیغات به صرفه‌تر توی اینترنت زد و بخشی از هزینه تبلیغات رو صرف رسانه‌های دیگه کرد. مثلاً شما یه هزینه‌ای بکنید و یه سایت آموزشی بزنید، توش آموزش‌های خوب بزارید تا بازدیدکننده‌ش بیشتر بشه. یا مثلاً توی رسانه‌های دیگه (مثل تراکت، کارت ویزیت، هدایای تبلیغاتی و سایت‌های تبلیغ معروف) اسم و لینک سایتتون رو بزارید. بعدش تبلیغ تدریس خصوصی خودتون رو توی سایت خودتون بزارید. مثل کاری که من کردم و مسیرفردا رو راه انداختم. توی این مقاله فقط میخوام روش‌های بازاریابی تدریس خصوصی ریاضیات رو بگم و توی مقاله بعدی راجع به تبلیغات اینترنتی که بحث مهمی هست مفصلاً  توضیح میدم.

رسانه دیگه‌ای که میشه خوب باهاش شاگرد جمع کرد تراکته. تراکت بهتره سایز A5 (نصف A4) باشه و باید توی مقیاس زیاد بدید چاپ کنن. شما برای نتیجه گرفتن از تبلیغاتتون نیاز به تراکتهای زیادی دارید و هر چی تعداد بیشتری بدید چاپ کنن هزینه چاپ هر تراکت کمتر میشه. من الان اگه بخوام تراکت چاپ کنم حداقل ۵هزار تا سفارش میدم. شما هم بهتره همین اندازه یا حداقل ۲هزار تا سفارش بدید.

روش استفاده‌ش هم اینه که یا به در و دیوار بزنید یا بدید دست مردم. مشخصاً خودتون نباید دست کسی بدید چون شاگرداتون قراره همین افراد یا نزدیکانشون باشن. برای اینکار باید از یه آشنا کمک بگیرید. یا اگه میخواید به کسی پول بدید این کارو بکنه حتماً بهش نظارت کنید و بهش بگید که قراره نظارت کنید تا تراکت‌ها رو حیف و میل نکنه.

پخش تراکت رو باید جلوی دانشگاهی که شاگردهای بالقوه‌تون اونجا درس میخونن انجام بدید و بهتره جلوی دانشکده‌ای پخش کنید که همه‌شون یا اکثرشون به آموزشی که می‌خواید بدید مثلا تدریس ریاضیات دانشگاهی نیاز دارن. برای زدن به در و دیوار میتونید اوایل کار که درآمد زیادی ندارید خودتون این کار رو انجام بدید. توصیه میکنم جلوی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مورد نظرتون بچسبونید. مثلاً کسی که مثل من تدریس خصوصی ریاضیات دانشگاهی انجام میده، بهتره جلوی دانشکده‌های فنی بزنه.

مثلاً دانشکده فنی دانشگاه آزاد تهران جنوب توی بلوار آهنگ نزدیک افسریه است. و اگه یه سر به اونجا بزنید میبینید که اطراف اونجا پر از تراکته! برای چسبوندن هم بهتره از چسبهای کاغذی استفاده کنید. بعضی‌ها از سریش یا چسب مایع کمک میگیرن که به راحتی کنده نشه. ولی این کار درست نیست و اولاً مزاحمت برای دیگران مخصوصاً صاحب دیوار ایجاد میکنه و ممکنه دیوارش بعد از کنده شدن تراکت زشت بشه. و ثانیاً مأمورای شهرداری موظف هستن اینا رو بکنن و در نهایت هم میکنن و شما با این کار فقط کارشون رو سختتر می‌کنید. یک دقیقه خودتون رو جای اونا بزارید متوجه میشید چی میگم.

راهش اینه که اولاً همونطور که گفتم تعداد تراکت زیادی استفاده کنید که در نهایت چند تا مشتری قبل از کنده شدن بتونن ببینن، ثانیاً تراکت‌ها رو جایی بزنید که کسی نکنه. به تجربه دیدم که مامورای شهرداری کاری به پشت تابلوهای راهنمایی رانندگی ندارن و تراکت‌ها موندگاری بالایی اونجا دارن. یا مثلاً بندازید داخل صندوق پستی منازل و شرکت‌ها. حتی داخل خونه‌ها هم بندازید. حتماً تراکت‌های تبلیغاتی تهیه غذاها رو توی حیاطتون یا لای در خونه‌تون مشاهده کردید!

در ضمن تا یادم نرفته بگم که برای چسبوندن تراکت جلوی دانشگاه‌ها میتونید به جای A5 از A4 یا حتی A3 استفاده کنید. چون اونجا اگه برید میبینید که مدرس‌ها برای تبلیغات معمولاً از تراکت‌های بزرگتر استفاده میکنن که بتونن بالاتر نصب کنن. اینجوری هم زود کنده نمیشن هم دانشجوها راحتتر میتونن از دور بخونن. ولی برای دادن تراکت دست مردم باید سایز A5 استفاده کنید.

اوایل میتونید تراکت سیاه‌وسفید چاپ کنید و طراحیش رو خودتون توی Word انجام بدید. ولی بعداً که از تدریس خصوصی ریاضیات یا هر درس دیگه ای  پول در آوردید بخشی از سودتون رو بدید یه طراح و گرافیست خوب. براتون یه طرح رنگی خوب طراحی کنه و تراکت‌های رنگی چاپ کنید. مطمئن باشید تأثیرش بیشتره.

روشهای دیگه رو هم میتونید به سلیقه خودتون امتحان کنید. ولی من اکثر روشها مثل نیازمندی‌های همشهری، کتابچه‌های تبلیغاتی معروف، تبلیغات کلیکی اینترنتی و … رو تست کردم. ولی شاگردهای کمتری از این جور تبلیغات پیدا میشه و هیچکدوم به اندازه تبلیغات تراکتی و تبلیغات زماندار اینترنتی جواب نمیدن.

تبلیغات زماندار آگهی‌هایی هستن که مدت زمان مشخصی توی سایت قرار میگیرن. ولی تبلیغات کلیکی به تعداد نمایش تبلیغ بستگی دارن که معمولاً با چند بار مشاهده صفحه توسط افرادی که مشتری نیستن و احتمالاً رفرش صفحه توسط کارمندان برخی سایت‌های کم‌فروش تموم میشه و پولتون هدر میره.

کارت ویزیت…

مورد سوم هم که باید توجه کنید، کارت ویزیته. حتماً به تعداد حداقل هزار تا چاپ کنید و توی کیف و جیبتون به اندازه کافی داشته باشید که در موقعیت‌های مختلف به افرادی که احتمال داره شاگردتون بشن بدید. حتی به بعضی‌ها که با مشتری‌های احتمالی بیشتری در ارتباط هستن بیشتر از یکی بدید که به دوستانشون هم بدن. مثلاً اگه شاگردهاتون در مورد تدریس به دوستاشون ازتون سوال کردن حتماً چند تا بدید و بگید به اون دوستاشون بدن.

البته برای شاگردهای اینجوری که شاگردهای دیگه معرفی میکنن حتماً هدایای تبلیغاتی که مورد چهارم هست رو هدیه بدید تا هم قدردانی کرده باشید و هم احتمالاً تشویقشون کنید به معرفی شما به افراد بیشتر. هدایای تبلیغاتی شما اگه قرار هست به تعداد زیاد تهیه بشه میتونه خودکار یا اقلام مشابه باشه ولی برای افراد خاص مثل همین دانشجوهایی که شما رو به دوستانشون معرفی میکنن باید چیزهای بهتر مثل فلش ۸ گیگ یا لیوان سرامیکی باشه و باید روی تمام این اقلام حتماً اسم و شماره تماس و اگه سایت دارید آدرس سایتتون حک شده باشه. این هدایا رو نباید به افرادی که نمیشناسید بدید، باید کاملاً هدفمند هدیه بدید تا بازگشت سرمایه خوبی رو شاهد باشید.

در مقاله بعدی راجع به تبلیغات اینترنتی مخصوصاً آگهی‌های زماندار در سایت‌های تبلیغاتی توضیح خواهم داد، حتماً مطالعه کنید.

همواره شاد و سربلند باشید

یارمحمدی

امین یارمحمدیAuthor posts

من امین یارمحمدی، فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران و رتبه ۷۵ کنکور، جزو معدودی از هم‌دوره‌های خود هستم که برای ادامه تحصیل یا کار مهاجرت نکرده‌ام و تنها دلیل این موضوع، علاقه به آموزش ریاضیات به دانشجویان است. به مدت ۱۴ سال از دوران دانشجویی و حتی در حین دوره سربازی (عصرها بعد از پادگان) تاکنون همواره به امر آموزش اشتغال داشته‌ام و این سایت را برای گسترش آموزش به تعداد بیشتری از دانشجویان حتی در دورترین نقاط ایران ایجاد کرده‌ام.

guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین آرا
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها